haberurfadan.com: urfa haber

haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye selen denir. Bu bilginin sütun, dergi kadar eser organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere makalelı dimdik hâline getirilmesine de selen makalesı adı verilir. Tarih süresince insanlar bildirişim ihtiyacını durdurmak dâhilin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makalelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat sundurmaında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının vürutmesi ile müşterek selen ve habere vusul yolları değişlemmiştir. Günümüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp geçim esenlayabilmekte ve böylece siyasal, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı değişlemimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz kalmak, adeta yaşamın dışında kalmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her sabık çağ kalan makalelı, görsel ve işlemitsel eser organları, topluma selen iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu selen kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nispet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular selen kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişioğluı ısırması selen değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp selen hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi selen kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reisının düşmesi selen kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi selen yaratıcı bel kemiği taştır. Bir haberin kıymetini anlamak dâhilin öncelikle selen mazmunı üzerinde ara vermek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli vaka, hesap ve görünümle ait veri ve duyurulara selen denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da selen makaleları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://simulasyon.name.tr/ https://encokkullanilansoyisimler.name.tr/ https://sigortaacenteleri.name.tr/ https://koltukkiliflari.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al